Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z historie futsalu

9. 12. 2007

Historie futsalu

Počátky futsalu sahají až do Montevidea (Uruguay) roku 1930, kdy zde Juan Carlos Ceriani navrhl pravidla pro fotbal v pěti hráčích v každém mužstvu pro utkání mládeže z YMCA.

Hra se hrála na basketbalovém hřišti v hale a bez postranních mantinelů. Jakmile Ceriani uvedl hru v život, stala se záhy velmi populární v celé Jižní Americe, především v Brazílii. Herní dovednost je zvláště patrná u brazilských fotbalistů hrajících velký fotbal. Pelé, Zico, Socrates, Bebeto a další brazilské superhvězdy rozvinuli své herní dovednosti právě hraním futsalu. I když Brazílie stále zůstává hlavní mekkou futsalu, ten se nyní již hraje po celém světě a to pod oficiální záštitou FIFA.

První mezinárodní soutěž byla sehrána v roce 1965. Tehdy Paraguay získala první Jihoamerický pohár. Všech šest dalších Jihoamerických pohárů, až do roku 1979, vyhrála Brazílie. Brazílie pokračovala ve svém vítězném tažení i v prvním Panamerickém poháru v roce 1980 a vyhrála jej též v roce 1984.

První světové mistrovství ve futsalu pod záštitou FIFUSA (ještě před integrací do FIFA v roce 1989) se hrálo v Sao Paulu (Brazílie) v roce 1982 a Brazílie získala první místo. Brazílie zopakovala svůj úspěch na druhém mistrovství v roce 1985 ve Španělsku, ale ztratila své prvenství na třetím mistrovství v roce 1988 v Austrálii ve prospěch Paraguaye.

Následovala pak další mistrovství světa - v roce 1991 v Itálii, 1994 v Argentině, 1997 v Mexiku.

Pod „křídly“ FIFA se doposud konala tato mistrovství světa ve futsale:

1989 Nizozemí ……………... 1. Brazílie, 2. Nizozemí, 3. USA

1992 Hong-kong ………….... 1. Brazílie, 2. USA, 3. Španělsko

1996 Španělsko ………….…. 1. Brazílie, 2. Španělsko, 3. Rusko

2000 Guatemala ……………. 1. Španělsko, 2. Brazílie, 3. Portugalsko

2004 Tchaj-wan (Čína) ……. 1. Španělsko, 2. Itálie, 3. Brazílie, 4. Argentina

2008 Brazílie ………………. ???

Závěrečné turnaje Mistrovství Evropy se hrají v poslední době každé 2 roky. Následný přehled ukazuje základní údaje z posledních let.

 rok místo konání vítěz

 ================================================================== 

 1996 Španělsko 

 1999 Španělsko  Rusko

 2001 Rusko Španělsko

 2003 Itálie Itálie

 2005 Česká republika 1. Španělsko, 2. Rusko, 3. Itálie, 4. Ukrajina

 2007 Portugalsko 1. Španělsko, 2. Itálie, 3. Rusko, 4. Portugalsko

 

Futsal v České republice

Z historie

Futsal se v našich zemích začal rozvíjet pod dřívějším názvem malá kopaná (později malý fotbal) již v šedesátých letech a během doby se stal jedním z nejrozšířenějších sportů u nás. Pořádala se pravidelně mistrovství republiky, na vytvoření pravidelné dlouhodobé soutěže však nedozrál čas až do začátku devadesátých let. Zlomovým pro futsal byl rok 1990, kdy se náš sport zařadil do organizační struktury tehdejšího Československého fotbalového svazu, což potvrdila valná hromada Československého fotbalového svazu v lednu 1991.

Dalším rokem, který přinesl revoluční změny, byl rok 1993. Tehdy se v jarních měsících uspořádal nultý ročník celostátní ligy a od podzimu tohoto roku se již naplno rozběhla dlouhodobá soutěž se 16 účastníky. Byli jsme tak ve střední Evropě spolu se Slovenskem vlastně průkopníky. Až o několik let později se podobné soutěže rozběhly i v dalších zemích - Polsku, Maďarsku, Rusku. Futsal se postupně začal stěhovat do hal.

V té době již mělo za sebou řadu zápasů naše reprezentační mužstvo, které pochopitelně do konce roku 1992 bylo výběrem Československa. První zápas sehrálo již v září 1990 proti Itálii a utkání už tehdy přenášela italská televize. První vážnou prověrkou, kterou byla kvalifikace o postup na MS 1992 ve Valencii, prošel tým v dubnu 1992, ale neuspěl.

Po této akci se již začala rodit samostatná reprezentace České republiky. Po úspěšných výsledcích v přátelských zápasech však přišlo zklamání při kvalifikaci na ME 1996, kdy jsme na podzim 1995 neuspěli v bojích v nizozemském Arnheimu. V roce 1996 vystřídal na trenérském postu Josefa Kontu trenér Vladimír Janoško. Bývalý mnohonásobný reprezentant začal pracovat s novým týmem, pro který hlavním cílem byl postup na ME 1999. Těsně před kvalifikačním turnajem se bohužel musel svého působení u týmu vzdát. Koučování se ujal jeho tehdejší asistent Michal Stříž, ale postup na závěrečný turnaj ME 1999 se nezdařil - v rozhodujícím zápase s Jugoslávií jsme inkasovali dvě minuty před závěrečnou sirénou branku, která poslala šťastnější soupeře do španělské Granady.

Úspěchem byl postup našeho týmu do závěrečného turnaje ME v roce 2001 v Rusku, velkého sportovního úspěchu se podařilo dosáhnout mužstvu České republiky na ME v roce 2003 v Itálii, kde jsme skončili na bronzovém stupni, společně se Španělskem.

Pořadatelem finálového turnaje ME v roce 2005 byla Česká republika, hrálo se v hale ČEZ v Ostravě. Na ME v roce 2007 jsme však herně zcela propadli a nezískali jsme ve své skupině ani bod.

 

Ze současnosti

V posledních letech prožívá náš futsal velký rozmach. Kromě nejvyšší soutěže hrané celostátně, dotváří domácí soutěž i 2. liga, která se hraje ve dvou skupinách – skupina Západ a skupina Východ. Na ní navazují skupiny divizí a dále pokračuje řetěz soutěží přes krajské přebory až na nejnižší úrovně v jednotlivých okresech. Ve více než 1 000 klubech je registrováno přes 23 000 hráčů a toto číslo, byť není konečné, řadí futsal k nejrozšířenějším sportovním odvětvím v zemi. Počínaje ročníkem 2003-2004 nastaly některé organizační změny v systému a struktuře soutěží.

Velký význam má též zahájení projektu pravidelných soutěží mládežnických kategorií U16 a U18. Ligová soutěž těchto kategorií byla rozehrána od podzimu 2003. Důležitým úkolem pro příští období je především práce s mládeží, počínaje od nejmladších ročníků – přípravky a žáků. Významný se jeví také počin KF ČMFS, kdy od roku 2006 je ustavena 2. juniorská liga, kam mohou postoupit a zúčastnit se i mládežnické týmy z neligových klubů. Velký význam mělo i historicky 1.mistrovství ČR v mládežnickém futsalu, které se konalo v červnu 2007 v Třebíči. Utkala se zde družstva v kategoriích U8, U10, U12 a U14. 

Pro další vývoj futsalu je také důležité rozhodnutí českého soudu o tom, že náš futsalový svaz je oprávněn, počínaje 1. únorem 2002, používat název "Futsal FIFA".

 
Řídícím orgánem je Komise futsalu Českomoravského fotbalového svazu, volená na tříleté období valnou hromadou (poslední valná hromada proběhla v roce 2006). Komise futsalu ČMFS má 11 členů a jejím předsedou je v současné době Mgr. Otakar Mestek, čestným předsedou je ing. Petr Fousek, který je současně též i předsedou komise futsalu UEFA a členem komise futsalu FIFA, což pro český futsal znamená významné postavení v evropské a světové hierarchii. Funkci svazového sekretáře vykonává Mgr. Martin Průša.

Našemu futsalu dělají dobré jméno také rozhodčí. V našich soutěžích jich působí více než 300 a na listině rozhodčích FIFA máme též několik zástupců. Ti jsou pravidelně zváni na nejvýznamnější futsalové akce. Naši sudí se prosadili i na MS, ME a Interkontinentálním poháru.

Budoucnost

Jaké jsou výhledy futsalu do budoucna? Jen ty nejlepší! Televizní přenosy z MS i ME potvrdily, že se jedná o sport atraktivní a dynamický. Ale nejen to. Jako halový sport nabízí futsal řadu možností, jak se zde mohou prezentovat sponzoři nebo obchodní partneři klubů. Haly nabízejí za každého počasí komfortní prostředí pro diváky i pro práci televizních štábů.

 

Prezentace futsalu v médiích

Časopis Futsal magazín přináší pravidelně každý měsíc základní informace o dění v českém futsalu, pravidelně je vysílán zpravodajský pořad o našem futsalu na TV kanálu Sport Galaxie a na programu ČT4 Sport, pravidelnou informaci přináší též sportovní časopis Gól a výsledky z ligové futsalové soutěže skoro všech velké české deníky.

Ve světě a v Evropě se futsalem zabývá již celá řada kvalitních časopisů - např. Double Panalti, 5x 5, Calcetto Magazine, atd..

Všechny zápasy závěrečného turnaje ME v Itálii v roce 2003 vysílala stanice Eurosport, velkou část v přímém přenosu, část ze záznamu, vše s českým komentářem. Obdobně výše uvedené platilo při přenosech z ME v roce 2005, které se konalo v České republice, konkrétně v Ostravě. Zápasy naší reprezentace vysílala také Česká televize v přímém přenose na II. programu.

V letech 2006-2007 se postupně zvyšoval počet přímých televizních přenosů z české futsalové ligy na programu ČT4 Sport a v listopadu 2007 vysílala česká verze Eurosportu téměř všechny zápasy ME ve futsalu z Portugalska v přímém přenosu + noční záznamy. ČT4 Sport se také věnovala na podzim 2007 zprostředkování informací a přenosů z kvalifikace na futsalovou „ligu mistrů“ a vysílala přímé přenosy ze zápasů našeho mistra Erapacku Chrudim. Počátkem roku 2008 Česká televize vysílala přenosy z kvalifikačních bojů naší reprezentace o účast na MS v Brazílii.