Jdi na obsah Jdi na menu
 


KFV Roub Vítkovice do 2.ligy

29. 3. 2013

KFV ROUB VÍTKOVICE DO 2.LIGY!!!

logo-roub-velke.jpgPo 27 letech existence nejstaršího ostravského futsalového klubu přichází radikální průlom! Klub přihlašuje svůj A tým do vrcholového futsalu – do 2.ligy!!! Mezi hlavními tahouny, kteří se snaží vybudovat v Ostravě opět špičkový futsalový klub, patří zejména Pavel Czene - 1.místopředseda Komise futsalu ČR a bývalý hráč klubu, Zdeněk Tomčal – současný předseda klubu, Josef Ruta – místopředseda klubu, Viktor Josifidis a Jan Tesař – členové výboru, ale i další přátelé a futsaloví nadšenci, kteří jsou klubu nápomocni.

Jak vlastně tato myšlenka – budovat v Ostravě opět špičkový futsalový klub vznikla a jsou cíle ty nejvyšší - 1.liga?

Pavel Czene: Ostrava a okolní region po letech futsalové slávy, kdy jsme měli v 1.lize Mikesku, IFTC, Jistebník, Havířov, teď futsalově tápe. Ostrava je dnes zastoupena ve vrcholném futsale pouze VŠB ve 2. lize a už bylo na čase vybudovat v Ostravě opět klub, který bude mít ambice se probojovat do nejvyšší futsalové soutěže – 1.ligy. První kontakty s vedením klubu KFV Roub Vítkovice proběhly již v roce 2011, kdy klub slavil 25.výročí založení. K definitivnímu rozhodnutí navázat užší spolupráci s vedením klubu jsem dospěl v průběhu měsíců ledna a února 2013, kdy taky proběhly úvodní schůzky se zástupci vedení klubu a vysvětlili jsme si určité body. A týmu klubu se celkem daří v divizní soutěži a i za současné situace, po vhodném doplnění kádru, by tento tým měl mít v pohodě na 2.ligu. Samozřejmě, že bude potřeba ještě zapracovat na dalším rozšíření kádru a ještě více zkvalitnit organizační práci klubu, ale opravdu našim společným cílem je budovat tým pro 1.ligu. Jsem v kontaktu s řadou sponzorů a uvidíme, co z toho nakonec bude. Tento region si 1.ligu určitě zaslouží, ale bude to ještě dlouhá a náročná cesta a čeká nás plno práce.

A proč zrovna „Roubíček“ má být tím pravým klubem, který to má dotáhnout až do 1.ligy?

Pavel Czene: Do úvahy přicházely 4 varianty. Buď v Ostravě vybudovat úplně nový futsalový klub a pak dlouhou cestou se probojovávat do vrcholového futsalu nebo začít spolupracovat s některým již zavedeným futsalovým klubem a v mém hledáčku byly 3 ostravské kluby. Z těch tří dalších variant to vyhrál právě vítkovický „Roubíček“, zbylé kluby nejmenuji. V Roubíčku dělají futsal v rámci svých možností na velmi solidní úrovni a dostal jsem na něj i jistá doporučení. Jako jediní v Ostravě vychovávají vlastní mládež, stojí za nimi sponzoři a spolupráce s městem Ostrava a Úřadem obvodu Ostrava – Jih je taky na velmi vysoké úrovni. Já mám taky jisté možnosti a kontakty a tak myslím, že společná spolupráce může přinést své ovoce.

Zdeněk Tomčal: Ve futsalu se pohybuji dlouhých 27 let a v Roubíčku to byla pořád „jen“ max. divize či krajská liga. A když se konečně sešla v Roubíčku fajn parta zapálených lidí a další se ještě přidávají, proč to nezkusit. Je dobré mít kolem sebe správné lidi, kteří potáhnou společně za stejný konec provazu. Navíc když finanční situace klubů je špatná a 12.místo ve 2.lize je stále neobsazené, tak proč se z divize nepřesunout o stupínek výše. Po roce uvidíme, jak nám nová spolupráce bude klapat a zda to pak budeme tlačit ještě výše a třeba, proč ne, až do 1.ligy. Ale to ukáže až čas.

Není to ale velké sousto, jít ze 4.místa divize do 2.ligy?

Zdeněk Tomčal: Z krajského přeboru do divize jsme šli z 5.místa, protože od jiných týmů nebyl zájem a vidíte, v divizi co by nováček, skončíme dokonce na 4.místě. Ono totiž z kraje na divizi mají v pohodě další 3 až 4 týmy, ale nahoru nejdou zejména pro nedostatek financí. Co se týče divize, tak tady jsou zase další týmy, co by měly v pohodě na 2.ligu, ale opět asi z důvodu financí a větších dojezdových vzdáleností se k postupu do vyšší soutěže nemají. Týmy jako Krmelín, Náklo, Jakubčovice, ale i United Frýdek-Místek, když se sejde kompletní, to vše jsou týmy schopné 2.ligu ihned hrát a díky za to, že jsme měli tu čest si s takovými suprovými týmy v divizi zahrát. Takže proč 2.ligu zkrátka nezkusit…

Čekají se nějaké radikální hráčské, trenérské či funkcionářské změny?

Viktor Josifidis: Kostra týmu je poskládána dobře, ale taky ještě oslovíme několik kvalitních hráčů z regionu. Konkurence musí být, navíc B tým máme v krajském přeboru a tak možností si u nás zasportovat bude dost. Příchodem Pavla Czeneho očekáváme posílení organizační práce a taky očekávám jeho zvolení do výboru klubu. Pavel Czene si sebou přivádí do klubu Pavla Němce, který je znám svojí někdejší prací pro Jistebník, jinak je to člen Odvolací komise Svazu futsalu ČR, trenér a organizační pracovník. Pavel Němec se ujme role trenéra A týmu a sám si zvolí svého asistenta. Současnému trenéru Karlu Šmírovi bude nabídnuta další spolupráce s klubem, protože budeme potřebovat dostatek kvalitních trenérů.

Zdeněk Tomčal: Přechodem do 2.ligy nedochází v klubu k žádným velkým radikálním změnám. Zapálení členové výboru dál pokračují ve své práci, nikdo ze současných hráčů přitom neprojevil zásadní zájem o změnu dresu, ba naopak někteří se do klubu chtějí vrátit a očekáváme taky příchod i pár nových posil. Přece jen ale asi za největší změnu můžeme považovat výměnu trenéra. Když si vzpomenu, co nám to dalo práce, sehnat pro divizní A tým trenéra, který by měl čas se A týmu věnovat na 100%, byla to tehdy pořádná šichta. Karel Šmíra nakonec nabídku přijal a ač k jeho stylu práce byly občas výhrady, odvedl nakonec moc dobrou práci a patří mu za to můj obrovský dík.

Organizační zajištění 2.ligy je již poněkud náročnější, navíc současná hala na „Dopravce“ pro diváky žádný luxus nepředstavuje, dočkáme se nějakých vylepšení?

Zdeněk Tomčal: Domácí zápasy po organizační stránce máme již zmáknuté, máme zkušenosti nejen z divize, ale i z organizací domácích turnajů v 1.lize juniorů. Organizační zajištění zápasů zvládají na jedničku Honza Tesař s Viktorem Josifidisem, dále vypomáhají Petr Ludvík s Tomášem Novákem u časomíry a ruku k dílu přidávají i někteří dorostenci a další členové či přátelé klubu. Přibude nám natáčení domácích zápasů, tady přislíbil spolupráci Jan Bárta a uvidíme,  s čím ještě přijde zástupce sponzorů, který taky zařizuje pronájem haly na Dubině, kde by A tým měl hrát své domácí zápasy 2.ligy a pravděpodobně i trénovat. Hala na Dubině již má svůj komfort, o čemž se mohli přesvědčit na vlastní oči diváci přátelského mezistátního futsalového utkání ČR – Srbsko, které se na této hale odehrálo. Taky spádová oblast Ostravy – Jih svědčí kladně pro halu na Dubině. Ještě musíme zapracovat na termínu domacích zápasů, hrají zde totiž své florbalové zápasy ženy i muži Vítkovic, ale ještě je dostatek času vše organizačně vyladit.

Které hráče chcete ještě oslovit a budete mít na 2.ligu dostatek financí?

Jan Tesař: Po rozhovoru s Pavlem Němcem není třeba nějak výrazněji do týmu zasahovat, je dobře poskládán, pouze se provedou nějaká drobná doplnění. Ovšem ještě oslovíme nebo jsme již oslovili Krayzla, Růžičku, Procházku, Vanča, Bláhu, Maleňáka, Padycha aj. Co se týče financí, máme rozjednány nějaké další sponzorské spolupráce a taky ještě zapracujeme na dotacích.

Zdeněk Tomčal: Jako předseda klubu a zároveň i hospodář klubu mohu říct, že sehnat peníze do futsalu je opravdu pěkná šichta, ale něco se nám přece jen daří sehnat a tak musím poděkovat všem, kteří nás podporovali, jak v minulosti, tak i v současnosti a taky musím poděkovat zejména Josefu Rutovi, Jaroslavu Vyoralovi, Viktoru Josifidisovi, Janu Tesařovi, ale i dalším, kteří se snaží tyto finanční prostředky pro klub sehnat. Jenom náklady A týmu na divizní soutěž v sezóně 2012/13 jsou spočítány na 150 000Kč, ale podařilo se nám je pokrýt. Na 2.ligu to bude o 50 až 100 000Kč více a tak další sponzorská jednání pokračují a je to na dobré cestě. Teď ještě vyladit organizační záležitosti a vzhůru za přípravou na 2.ligu!!!

A kdy samotná příprava na 2.ligu začne?

Zdeněk Tomčal: Příprava již vlastně začala. Nejprve probíhají organizační záležitosti, kdy se dojednávají detaily vzájemné spolupráce zainteresovaných lidí a shánějí se posily pro rozšíření kádru. Dále sháníme další sponzory a nesmíme zapomenout také na další kvalitní trenéry pro všechny oddíly klubu od žáků, přes dorost až po týmy mužů. Rád bych taky uvítal u každého oddílu klubu silný realizační tým a tak bych chtěl přivítat mezi námi další futsalové nadšence, ať z vlastních řad nebo i mimo klub, kteří do toho půjdou s námi. Pak přibude vlastní příprava hráčů, kteří se budou chtít „porvat“ o dres A týmu ve 2.lize, ale tuto přípravu necháme plně v kompetenci trenéra a jistě i on se pak zde vyjádří, jak si samotnou sportovní přípravu hráčů na 2.ligu bude představovat.

 

Takže je tady smělý plán zapálených lidí vybudovat v Ostravě znovu špičkový futsalový tým a tak si jen přejme, ať se to konečně podaří a v Ostravě se třeba v brzké době konečně zase dočkáme 1. futsalové ligy!!! Za pokus to určitě stojí!!!