Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam kráčí český futsal?

5. 3. 2016

Kam kráčí český futsal?

Nikdo z nás nemá patent na rozum, ale všichni společně, kteří tento krásný sport máme rádi, můžeme alespoň malinko přispět ke společnému zlepšování a zdokonalování českého futsalu. Již léta ve mně doslova „bublá“, z toho co vidím, sleduji, prožívám, řada nespokojeností a nepravostí, které se v našem sportu objevují. Ovšem nechci být jen kritikem a sebekritikem, ale v rámci možností se snažím alespoň v našem klubu futsal dělat, jak nejlépe umím a co mi mé znalosti, zkušenosti a elán ještě umožní. Dnes v Praze probíhá Valná hromadu futsalu ČR a za náš klub jsme na ni vyslali trenéra A týmu. Zatím, co po celé předešlé období mezi valnými hromadami byl relativní klid, před samotnou valnou hromadou se strhla lavina mejlování, esemeskování, telefonování, svolávali se různé porady a zákulisní sešlosti a to i na místech docela legračních. Mnozí kandidáti lobovali za své zvolení, někteří i napsali celkem rozumné představy, jak dál s českým futsalem a co by pro něj chtěli udělat, ovšem mnohdy chybělo to nejpodstatnější a to vysvětlení, jak toho vůbec chtějí dosáhnout, protože nakonec ve finále nejsou důležitá slova, ale samotné skutečné činy! Proto bych českému futsalu přál právě více těch „správňáckých“ činů než toho mluvení! A tak si přejme, aby dnes na valné hromadě byli zvoleni, z toho mála, co na výběr je, opravdu do futsalu zapálení lidé, kteří jej sice asi hned jen tak ze dna (zní to možná až dost brutálně, ale nastavme si zrcadlo) nevyvedou, ale alespoň nastaví nový směr, jak a kam a lépe s českým futsalem jít. Snad se to podaří a český futsal posuneme opět výše! Nepůjde to hned, ale začít se musí!!!

 

Mám na český futsal také svůj náhled, své názory, představy, ovšem jak jsem psal výše, ani já nemám patent na rozum, jen chci „to“ dostat ze sebe ven a říci si k tomu svůj pohled. A tak vám zde nastíním pár svých pocitů k současnému stavu futsalu v České republice.

 

Reprezentace

Tak ta je výkladní skříní našeho sportu. Pokud jsou úspěchy, je hej, nedaří-li se, je zle. Neúspěch na letošním ME byl odrazem kvality naší 1.ligy. Je sice paráda, vůbec se dostat na ME, ovšem je potřeba makat dál a něco na ME i dokázat. Bohužel trenéři repre si musí vybrat z toho, co jim nejvyšší soutěž v současné době nabízí a dnes již to není žádná sláva. Po skončení Balticflory Teplice na Chrudim již málo kdo má a kvalitních zápasů ubývá. Máme málo profi týmů nebo alespoň poloprofi a tady je kámen úrazu. Jenže kde brát na futsal peníze! Vždy nás převálcuje fotbal, protože kdo umí kopnout do míče, vždy půjde tam, kdo mu nabídne víc peněz. I ze své vlastní zkušenosti vím, že i v některých okresních soutěžích fotbalu toho hráčům mohou nabídnout daleko více, než ve vyšších soutěžích futsalu.

Takže průšvih číslo 1 – finance!!! Pokud se je do futsalu podaří získávat, bude větší profesionalizace, víc kvalitních týmů, víc kvalitních zápasů a větší konkurence mezi týmy, to nás posune výše. Ale opakuji, kde ty prachy na futsal získat, když konkurenčních sportů je hodně. Stát a obce na sport sice něco málo přispějí, ovšem sponzoři se jen tak nehrnou…

 

Prezentace futsalu v médiích

Aby bylo snazší pro český futsal a i jednotlivé kluby finance získávat, musí se o něm vědět, musí být vidět, musí být čten, zkrátka medializován! Nevím, jak a kde v regionech se o něm píše, ale u nás strašně málo. Pokud sám doslova nebombarduji novináře a neprosím je o nějakou mediální podporu futsalu (alespoň články ze zápasů), málokdy někdo sám od sebe o futsale něco napíše. Pak je kolikrát trapné, když mám nějaké jednání s případným sponzorem a řeknu mu, že potřebuji peníze na futsal, tak se mi stalo, že se mě zeptal, a to je ten sport s těma hokejkami v hale? No, co dodat, že? I o probíhajícím ME se toho moc nenapsalo, bez ohledu, že jsme na něm nezazářili.

Takže průšvih číslo 2 – medializace!!! V rámci futsalu máme možnost prezentovat se a zviditelňovat svoji činnost a aktivity na webech futsalu, ať oficiálním, či „Radkovým“ (Klier). Jenže smutné je, že např. v loňském srpnu, kdy je přitom okurková sezóna futsalu, kdy není o čem psát, uspořádáme s klubem turnaj se solidní účastí (Gliwice – polská ekstraklasa, Helas Brno – Chance futsal liga), pošlu kompletní info před turnajem i po něm, ale ani tyto weby na takový turnaj nereagují a nenapíší nic. Sami si tak dáváme vlastní faul. Chápu, že se nedá psát a prezentovat o kdejakém turnaji, ale pokud někdo uspořádá turnaj s účastníkem zahraniční nejvyšší soutěže, to by již stát za zmínku mělo a navíc to bylo v době, kdy nebylo moc o čem psát. Takže chytněme se za nos!!!

 

Výchova futsalové mládeže

Je super, že český futsal má soutěže žen, nově soutěže veteránů a také ligu juniorů, jenže tady ouha… Málo kdo se totiž v republice výchově vlastní futsalové mládeže věnuje. Některé kluby nejvyšší soutěže a i pár dalších nadšenců se mládeži sice věnují nebo alespoň spolupracují s fotbalovými týmy, kteří jim hráče na futsal „zapůjčují“, jenže tady chybí to hlavní - nižší stupeň! Chybí zkrátka  krajské a okresní mládežnické (dětské) soutěže. Futsal je stále brán v nižších soutěžích jako soutěžení part přátel, které si jdou kopnout a když např. zestárnou, pak zanikají. A nových klubů moc nevzniká!!! Jiné sporty mají kluby založené i na výchově vlastních odchovanců, ale ve futsalu je to tragédie. V našem klubu jsme šli cestou, že když naše původní parta začala stárnout a nechtěli jsme s futsalem končit, šli jsme cestou omlazování, hledání nových talentů a různých náborů. Vyzkoušeli jsme si pak ligu juniorů a nyní jdeme alespoň cestou, že vlastní odchovance po dosažení věku 15-ti let zapojujeme do nejnižší soutěže dospěláků. Na mládež je přitom možno snadněji dosáhnout na finance z různých dotací, ovšem kluby futsalu z nějakých důvodů nemyslí na svoji budoucnost a žijí jen přítomností. Samozřejmě, že popasovat se složitým vyplňováním formulářů nutných k získání dotace je pěkná štrapáce, ale kdo se snaží, ten má šanci finance získat. Tady bych měl námět pro nově zvolené vedení futsalu ČR, že kluby, které se věnují vlastní výchově mládeže a zapojují je do soutěží, že by byly alespoň nějak finančně podpořeny a nemusí jít zrovna o účast v lize juniorů. Je potřeba vyvíjet tlak na kluby, aby se snažili pracovat s dětmi a mládeží a finančně je motivovat, jinak mladou krev do futsalu budeme získávat obtížněji a jiné sporty nás převálcují!!!

Takže průšvih číslo 3 – děti a mládež!!!

O mládeži jsem se již nedávno zmínil v klubové diskusi, ale zopakuji se. V našem klubu jsme začali první velké omlazování kádru po roce 2000. Navíc se nám podařilo využít konání ME ve futsalu v Ostravě v roce 2005 k propagaci našeho sportu a od té doby jsme ještě více práci s dětmi a mládeží rozjeli. Pak přišlo období, kdy ve spolupráci s VŠB jsme několik sezón hráli 1.ligu juniorů U16 a U18 a tam jsem začal pozorovat, že takhle zvolená cesta mládežnického futsalu je sice fajn, ale něco tomu chybí. My jsme měli převážně kluky z ulice doplněné pár fotbalisty, jiné týmy spíše spolupracovaly s nějakým klubem fotbalu většinou vyšší úrovně. Naše výkonnostní možnosti byly značně omezené, jakož i možnosti trénování. Naši kluci trénovali max. 2x týdně, fotbalisté z jiných futsalových juniorských týmů téměř denně, akorát si k fotbalu navíc přidávali i futsalový trénink (pokud vůbec). Už tehdy však začaly některým týmům potíže, že když fotbalisté zaveleli klukům, že jedou např. na soustředění, futsalový klub tak neměl na soutěžní turnaj dostatek hráčů, přednost zkrátka dostal fotbal. Nejprve mít juniorské týmy byla pro ligové celky povinnost, nyní se od toho ustoupilo, navíc hrát 1.ligu juniorů může v současnosti podstatě kdokoliv, kdo se vůbec mládeži věnuje a přesto východní část nyní nenaplňuje stanovenou kvótu týmů. I my jsme sice dostali nabídku, ale měřit se futsalově s fotbalisty by pro naše kluky prozatím nemělo smysl. Mládežnických týmů futsalu je málo a zkrátka futsal mezi mládeží (že by jen na východě?) není tak populární. Je krásné mít juniorskou ligu, ale chybí zejména to „podhoubí“ a to mládežnické krajské či okresní juniorské ligy. Je jasné, že pro kluky je fotbal prioritou a mnohde ani neví, že existuje něco, jako futsal, přitom by si jej mohli mnohde alespoň přes zimu zahrát. O to smutnější je, že pro děti na školách, či domech dětí a mládeže existují běžně kroužky florbalu, navíc je tu celá řada týmů, kde se mládeži florbalově také věnují, ale v Ostravě jsem přímo na kroužek futsalu nenarazil. Ano, existují kroužky minikopané, sálové kopané, ale specializace přímo na futsal pro děti a mládež nikde není nebo aspoň o ní nevím a tak jsme bohužel v našem klubu v Ostravě zřejmě jediní, co se dětem a mládeži s futsalovou specializací věnujeme. A pak se není čemu divit, když 10-tiletý klučina, co u nás hraje futsal, chodí ještě hrát florbal, protože tam mají vedle tréninků navíc i zápasy!!! U nás bohužel ne!!! S kým pak kluci mají hrát, když se nikdo s výchovou mladých futsalistů nepřidává a nechceme zrovna hrát ligu juniorů. Nyní s kluky čekáme, až dosáhnou věku 15-ti let, od kdy mohou hrát futsalové soutěže dospělých a pak je hážeme rovnou do vody hrát proti dospěláckým týmům v nejnižší ostravské soutěži. Není to zrovna ideální, ale co nám jiného zbývá. Také bychom pro naši mládež uvítali trošku dlouhodobější soutěž na nižší úrovni a ne jen nějakých 5 či 6 skromných turnajů přes zimu. V současné době se i u nás mezi omladinou k nefotbalistům přidávají čím dál víc fotbalisté, kteří futsal berou jako vhodný doplněk k fotbalu a mnohé futsal nadchl, že u něj zůstávají a zvyšují pak konkurenci v dorosteneckém týmu. Řada mladých talentů se již prosazuje v C a dokonce i B týmu dospělých v krajském přeboru a navíc řada hráčů již za ty roky dospěla a někteří se prosazují či tvoří základ A týmu ve 2.lize. I přes všechny potíže kolem futsalové výchovy dětí a mládeže, můžeme být spokojeni, kolika mladým jsme dali možnost si futsal vyzkoušet a něco se v něm naučit. Ovšem hlavním problémem zůstává, že mezi dětmi a mládeží není zkrátka konkurence jiných futsalových týmů od nižších úrovní, není tedy s kým hrát a není pak i kde brát. Proto musí být cílem nás všech, co futsal máme rádi, dostat futsal co nejvíce do povědomí mezi nejmladší generaci, protože v ní je budoucnost!!!

 

Futsal v regionech

To by bylo na knihu… Každý kraj či okres má své vedení, někdo se snaží více, někdo méně, někdo jede v zažitém stereotypu. Do vlastního regionu bych apeloval, aby ubylo zášti, různých intrik a kulišáren, viz kauza „Farářův syndrom“ a jiné. Taky, když se podívám na složení vedení regionálních komisí, je to tam samý rozhodčí či delegát, málo jsou tam zastoupeni členové klubů. Prostě jsou tam lidé, kteří z futsalu mají nějaký finanční profit a minimálně jsou tam zastoupeny samotné kluby, které musí do futsalu svým startovným přispívat. Pokud je někdo někam zvolen, je to už pak o vůli chtít pro ten futsal něco víc udělat. Na závěr se jen zmíním, že je nutné alespoň zlepšit regionální prezentaci futsalu,  nutnost mít nějaké webovky regionu či města a mít také nápady a myšlenky jak nalákat nové týmy k futsalu, aby jich zase přibylo a neubývalo.

Takže průšvih číslo 4 – oživit futsal v regionech, městech, obcích!!!

 

Mohl bych se zmínit i o dalších náhledech na futsal, ale to by snad dnes již mohlo stačit. Funguji u našeho sportu již 30 let, takže mám na to za ty léta svůj názor a zkušenosti. Pokud jsem se někoho dotkl, jeho problém, je to jen a jen můj názor, můj pohled, protože obětuji futsalu svůj volný čas a mnohdy i osobní život a navíc dělám pro futsal a klub vše úplně zadarmo!!! Futsal mám rád a přál bych si, aby byl do budoucna sportem uznávaným, prezentovaným, lepším a dokonalejším. Pokud mi zdraví a síly budou ještě stačit, alespoň v rámci našeho klubu pomohu, jak se jen dá. Sportu zdar a futsalu zvláště!!!

- zt -